Linear Systems

josh
October 31, 2015 0 Comment

Question
A company makes four juice product using orange, grapefruit and pineapple juice.

Product Retail Price per Quart
Orange Juice $1.00
Grapefruit Juice $0.90
Pineapple Juice $0.80
All-in-one Juice $1.10

The all-in-one juice has equal parts of orange, grapefruit and pineapple juice. Each product is produced in a one-quart size (there are four quarts in a gallon). On hand are 400 gallons of orange juice, 300 gallons of grapefruit juice and 200 gallons of pineapple juice. The cost per gallon is $2.00 for orange juice, $1.60 for grapefruit juice and $1.40 for Pineapple juice.
In addition, the manager wants grapefruit juice to be used for no more than 30 percent of the number of containers produced. She wants the ratio of the number of containers of orange juice to the number of containers of pineapple juice to be at least 7 to 5?

A. Formulate a linear programming model to determine how many containers of each product to produce tomorrow to maximize profits.

B. Solve the model Using Excel Solver.

Facebook
Twitter
Google+
  • 100% Original Essays Guaranteed
  • 8 Hrs Delivery Available
  • Original and creative work
  • Timely delivery guaranteed
  • 100% confidentiality guarantee
  • Variety of disciplines, topics, and deadlines
  • Discounts offered on every custom-ordered paper
  • Original papers written from scratch;
  • 100% confidential;
  • 100% plagiarism-free;
  • Fast turn-around time;
  • Direct communication with the writer;
  • Instant email delivery;
  • Free plagiarism reports;
  • 24/7 customer support team.
  • Choose your font
  • 12 point font size
  • Double-sized
  • Over 275 words/page
  • Text aligned left
  • One inch margin

We Accept

myonlinehomeworkhelper

you have a money back guarantee if you are not satisfied with our services